trešdiena, 2008. gada 29. oktobris

Krievijas laikmetīgā māksla Rīgā

Krievijas laikmetīgās mākslas izstādē A(rt)R(ussia)T(oday)–index (saīsināti ART–index) Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles Arsenāls telpās ir eksponēti 25 mākslas projekti, kuru autori pārstāv dažādu Krievijas reģionu pilsētas – Maskavu un Sanktpēterburgu, Ņižņij Novgorodu un Kaļiningradu, Jekaterinburgu un Novosibirsku. Krievijas laikmetīgā māksla, neraugoties uz vērienīgiem projektiem, kas nesenajā pagātnē ir norisinājušies dažādās Eiropas un Amerikas pilsētās, joprojām paliek līdz galam neizzināts materiāls. Ekspozīciju veido apjomīgi videoprojekti, instalācijas, fotogrāfijas un gleznas, apzināti ievērojot kontrasta principu: jaunie mākslinieki parādīti līdzās ļoti pazīstamiem autoriem, jauni darbi salikti kopā ar jau pārbaudītām, dažādos starptautiskajos mākslas forumos demonstrētām instalācijām. Projekta hronoloģiskā amplitūda iekļauj darbus no 1990.gada līdz šodienai. Būtiska īpašība, kas raksturo šo projektu, ir atspoguļot Krievijas mākslu kā sarežģītu un pretrunīgu tendenču kopumu. Vēlme ar mākslas valodu atdot tai robežas, kurās tiek izstrādāta īpaša kodu sistēma. Mērķis ir nevis atšifrēt, uzlaust kodu sistēmukas slēpj ziņojumu saturu, parādīt nevis kāpēc, bet kā krievu mākslinieki ”cīnās ar dzirnām”.

Ieejot izstāžu zālē, dzirdamas suņu gaudošanas un rejas. "Suņcilvēks" Oļegs Kuļiks, kurš, atbrīvojis dzīvniecisko sevī, aizrautīgi smilkst, rej, lok no bļodiņas un citādi suniski uzvedas aiz restēm, darbā Suņu viesnīca(1998). Pauž dažādas iekšējās sajūtas – alkas, nemieru, dusmas, žēlabas, enerģisku mērķtiecību, skumjas. Manuprāt, jebkurš kaut reizi ir juties kā tāds suns, kuram jādod ķepa, kad liek, jāstaigā pieklājīgi pie pavarda un jāskrien pakaļ kociņam. Un tu vari riet kā tāds suns, raudāt, luncināt asti, lūgties, žēloties, skriet pakaļ, bet būs saimnieks, kurš noteiks. Ir atšķirība starp viesnīcu un suņu viesnīcu. Ja cilvēku viesnīca ir tāds kā atpūtas komplekss, tad suņiem šī atpūta varētu būt sēru pilna - būt prom no pierastā saimnieka, kurš ir pieradinājis skriet pakaļ kociņam. Šīs suniskās sēras izpaužas visdažādākajos veidolos, kuras mijas ar apņēmību, samierināšanos un dusmām.

Sergeja Deņisova un Vladislava Jefimova kompleksajā instalācijā Saistošā fizika (2005) katrs var iejusties skolēna lomā un uzzināt, piemēram, kā panākt, lai adata negrimst ūdenī, vai noskaidrot, cik sver krītošs ķermenis, tā pārfrāzējot konstruktīvistu loģiku, ka mākslai vispirms jābūt derīgai, izzinošai un jāsaplūst ar dzīves realitāti - visnotaļ akceptēti laikmetīgā garā. Mūsdienās jau jūtas, šķiet, ka nav vajadzīgas, jo tās nav lietderīgas, ar tām nevar panākt, lai adata negrimst ūdenī, visam būtu jābūt racionāli izskaidrojamam un pierādāmam.

Spogulis, kurā sevi ieraugi ar čapliniski hitleriskām ūsām, ir ironijas un veselīgas pasmiešanās par sevi veidots darbs. Ar nosaukumu „Dejo ar mani, mazā”, autors noved skatītāju no pasmiešanās un nošausmināšanās, līdz pašidenfikācijas meklējumiem. Dejo vīnes valsi ar sava atspulga monstru!

Aleksandras Mitļanskas Koncerts Nr.1(2005), kad Čaikovska un Piacollas mūzikas pavadījumā ”dejo” gāzes deglis, ripinās čaumala, izēdās spageti, izdzeras sula, samaļas gaļa, uzspiežas majonēze uz gurķa, tek ūdens, nomizojas banāns...u.tml. dzīves ainiņas parādās savādākā skatījumā. Tās ikdienišķās darbības, ko mēs veicam nedomājot, parādītas kā patstāvīgas, kā lietas, kuras arī ir svarīgas. Šīs dažādās lietas klusi līgojas, iegrimst pašapcerē, priecājas, pārdzīvo, baidās, bauda, tīksmo.. Tik interesanti pavērot ceptu olu iegrimstot pašapcerē vai izjust netīšu vainas sajūtu, kad, kāpinoties mūzikai, izlīst sula.

Grupas Zilā zupa videoinstalācija Ezers (2007) no sākuma šķiet kā tāda nekustīga, sniegaina ainava, bet, kad pavēro ilgāk, šī ainava ievelk dīvaini draudīgā nemanāmu transformāciju gaitā, liekot aptvert, ka tieši tāpat pasaulē notiek daudz kas cits, - procesu neredz, redzams tikai neatgriezeniskais galarezultāts, kas savukārt jau ir nākamo pārmaiņu skatuve.

Provmizas (Gaļina Miznikova, Sergejs Provorovs) videoinstalācijā "Fūga" (2006) cilvēki ir sanākuši klausīties senās mūzikas koncertu. Tīņi sanāk tieši tā, kā bieži manāms dažādos koncertos, nevar izvēlēties, kur labāk sēdēt, kam blakus sēdēt, uztraukums par izsmērējušos lūpu krāsu, domas par ārējo izskatu...kad skatītāji beidzot ir sagatavojušies koncertam, vējš, ko zālē dzen ērģeļu plēšas, traucē cilvēkiem baudīt senās mūzikas koncertu. Daudziem cilvēkiem jau tas pats koncerts nemaz neinteresē, kā būšana kopā ar draugiem, gatavošanās process kaut kur iziet un tamlīdzīgi. Tad kamdēļ viņi nevar klausīties vējā?

Jeļenas Jelaginas un Igora Makareviča ”Krievu idejā” plaukts, kas ir pilns ar maizes ķieģelīšiem, pilns ar idejām. Idejas ir krievu maize, un maize (kad tās nav) vienīgā ideja, tā arī kūleņojot no visaugstākajām matērijām līdz Abrahama Maslova definētās vajadzību piramīdas zemākajiem pakāpieniem. Dzīva nepieciešamība pēc cilvēces kopības.

Sergeja Šutova ceļos nometušās lūdzējfigūras parāda garīgo vienotību un skarbi attēlo reliģisko sajaukšanos un dalīšanos. Ticība vieno cilvēkus, tajā pašā laikā, tā sadala ļaudis īstticīgajos un neticīgajos. Šutovs nosēdina blakus musulmaņus ar jūdiem, pareizticīgos, katoļus un druīdus, tādējādi parādot, ka visi cilvēki ir līdzīgi.

Izstāde paver savdabīgu, efektīgu, atraktīvu, reizē smieklīgu un vienlaikus emocionāli suģestējošu valodu. Atšķirības meklējot, daudz apcerēts krievu īpašais skatījums, slāviskā dvēsele u.tml. netveramas lietas, tomēr Krievijas kultūra balstās uz rietumu paraugu selektīvu. Mākslinieki parāda reālo mūsdienu situāciju, procesus un nākotnes vīzijas, atsedzot pasaules tukšumu un absurdumu, liekot, lai ironija kalpo mākslai. Šāds skatījums ir pēdējā laikā tik ļoti raksturīgs un tas arī laikam ir mūsdienu modernais, ar prātu domājošais cilvēks Postmodernisma laikmetā, kura rožaino ilūziju pilnā, saplānotā dzīve sastopas ar īstenību un kā kontrasts starp gaidīto vai plānoto, un patiesībā notiekošo, izpaužas ironijā.

svētdiena, 2008. gada 26. oktobris

Lodes pār brodveju

Biju uz `Lodes pār Brodveju` Dailes teātrī. Nekas satriecošs un arī nekas bezgaumīgs. Aktieri labi, kostīmi un dekorācijas arī. Džilindžers, šķiet, šo darbu ir taisījis tā, lai patiktu visiem.
Teātra aizkulises, mākslas otra puse... Viss tas, ko parasti skatītāji nezina, jo tiem tiek parādīts tikai skaistais iznākums. Rēzija Kalniņa pārlecinoša savā lomā, tiešām laba spēle.
Patika...Nu tāds izklaides gabals, bet pašās beigās, kad režisors izvēlas kāzas, nevis mākslu, gaidīju lielāku mīlestības skatu vai lielāku enerģētiku.

sestdiena, 2008. gada 25. oktobris

klavieru spoks

Noskatīju atkal jaunu mantiņu, kādu man gribētos :) digitālo flīģeli Disklavier ( YAMAHA Disklavier DGC1M IV), kurš var būt gan dzīvas klavieres, gan elektroniskas + dažnedažādākās tebru iespējas. pieeja pie datora, balss ierakstīšana, klavieru ierakstīšana, dziesmu teksts pults monitorā, iebūvēts arī mūzikas atskaņotājs, automātiska balsu aranžēšana - nodziedi vai nospēlē kādu melodiju un klavieres pašas izanalizēs derīgu pavadījumu. un vēl tāda pastulba iespēja kā `klavieres, kuras spēlē pašas`. klavieru spoka krājumos ir visādi skaņdarbi no e.džona līdz rahmaņinovam, kuri izpildās `dzīvajā`, kustoties taustiņiem un pedāļiem.



http://www.muzikascentrs.lv/lv/news/view/6

trešdiena, 2008. gada 22. oktobris

22.okt.

mūziķis vai jebkurš cits mākslinieks dzīvo paralēlu dzīvi. šī otra dzīve nebeidzas vienkārši izejot no biroja ārā.

un ir patīkami, ja cilvēks tev blakus to saprot.

otrdiena, 2008. gada 21. oktobris

Emilie Autumn



Vakardien Emilie Autmn (gothic industrial) parādīja vienkārši izcilu šovu un baudāmu mūziku. Godīgi sakot, tik perfekti noslīpētu teatrālu uzvedumu es nebiju redzējusi savienojumā ar labu mūziku. Un tik lielu enerģisko atdevi arī ne. Izcili kostīmi, dekorācijas. Priekš manis Emilie Autumn ir liels atklājums. Diez vai es klausītos šo mūziku vienu pašu, jo gothic industrial nav mana iecienītākā mūzika, bet redzot visu to šovu dzīvajā...mmm...IZCILI.

svētdiena, 2008. gada 19. oktobris

pie behemotiem

es vēlos uz pilsētu, kur zvani nezvana un kompass nedarbojas. starp stirnām un behemotiem.

piektdiena, 2008. gada 17. oktobris

izlūkdienests

esmu zem lupas
tavs izlūkdienests dod tev lielāku ticību
tavā galvā cipari, zīmes, kartes, sakritības
analīze.

pēdējais prieciņš man, sagrozot tev galvu
fotoaparāts palika pie manis
iemūžinu tev nodarbi šim vakaram
bildēs saskatīji zīmes, ne? izokšķerēji?
vai sarkanas hondas īpašnieks ir dāņu izcelsmes turks,
nummurs pieder valdes priekšsēdētājam un karte ir kafeinīcā chanet? vai atradi, vai sazvanīji?

es sveicinu tevi, ja gadījumā kāda kamera ielikta luksoforā
es uzkāpšu uz jumta, lai redzi mani labāk, ja skaties no satelīta
es iepazīšu tavus draugus, ja tie jau pazīst mani labāk

Bjork - Hunter

0

triecieni. paziņojumi. viens pēc otra. nerēķinoties, neuzticoties, neizrunājoties. informācija bez pamatojuma. pārpratumi. greizsirdība. vienpusīgi lēmumi. bēgšana.

es otrreiz nepārjautāju.

trešdiena, 2008. gada 15. oktobris

Dominique Pifarely trio

Spēcīgs koncerts. franču džezs, kas saplūst ar elektroniku un mūsdienu skaņas eksperimentiem. Šāda mūzika man atgādina iluzionistu, kurš uzbur tavā iztēlē to, kas darās tavā iekšienē. Mūzika palīdz tam iznākt uz āru, un ja tev iekšienē daudz darās, tad mūzika šķiet pilna vispatiesāko sajūtu. Tas arī man patīk šādā mūzikā, ka tā vienmēr rada spilgtus iztēles notikumus, kad tava iekšejā sajūta materalizējās reālā filmā. Aizvēru acis un kapitulēju.

kur es biju:

balta istaba. viss sterils. čūska. viltīga. lēni un kārdinoši vijās apkārt vīrieša ķermenim, saņem to no potītēm līdz pat matu galiem, smacē to nost lēni un mokoši. istaba pilna ar bieziem, melniem dūmiem, bezgaisa dūmiem. čūskā zibinās mīlīgs smaids un cilvēciska seja, rotaļīgums un ļaunums. mēle spēlējās. inde... un čūska šļūc tālāk, ārā pa logu, lēnītēm tālumā.

cilvēks ar bruņām. tam apkārt danco mazas ķīnietes. tās kutina un tracina bruņuvīrieti. tās ķiķina, met kūleņus un smejās. bruņu vīrietis bēg, metās ūdenī, uz mirkli atbrīvojas no sīkajām ķiķinātājām, met kūleņus un bruņas nomet. kad tas atkal iznirst virs ūdens, ķīnietes ir klāt. nemiers, paranoja, uzbāzīgums.

zils tuksnesis. vientuļa pastaiga. no gaisa krīt metāllūžņi, aparāti..tie krīt gandrīz virsū uz galvas, bet 2cm pirms, izkūp.tu skrien prom, jo esi apjucis no trokšņiem un lūžņiem, bet skrējiens ir kā uz slīdošā ceļa. kolīdz esi tālāk, ceļš pavelk atpakaļ. un pretī no miglas izskrien otrs. un arī skrien pretēji slīdošajam ceļam. skrien skrien skrien skrien...nesastopas. paliek tuksnesis.

satiksme, sastrēgums. nav gaisa. viss uz rinķi. ņigu ņegu.

pēdējajā skaņdarbā...mmm...tas bija tik izcils. tur mīlestība uzvarēja. viņi atrada viens otru. tie paši, kas tuksnesī nesastapās. viņi izgāja cauri lielam haosam un tad nāca milzīgs, spilgts, mierīgs, maigs atrisinājums.

šis koncerts tiešām bija fantastisks.

svari

milzīga pasaule
torņu zvani kā pasludinājums
mašīnas kā neprātīgas
putni kā liecinieki
soļi svārsta pasauli

var jau, var tā šūpoties
citreiz esmu augšā
kā valdniece ar kroni
tagad nomesta lejā, kur

milzīga pasaule
torņu zvani kā pasludinājums
mašīnas kā neprātīgas
putni kā liecinieki
un soļi svārsta pasauli.

liec savu kāju
vieglītēm

otrdiena, 2008. gada 14. oktobris

atver acis

atver acis. atver acis. atver acis. nolaidies te, tu esi uz zemes, tev ir arī kaut kādi pienākumi. atver acis. un valdi pār sevi.

pirmdiena, 2008. gada 13. oktobris

11



šodien ir 13.oktobris. 11ais jau ir pārdzīvots, bet... es pamodos, nogulējusi svarīgo.. miglainas acis, šizīga eiforija pēc aizmigšanas pie bjorkas un dažādu filmu rādīšanās galvā... kāda mašīna no tilta ielidoja upē, kāds pāris precējās, kāda indiešu bārene rādīja zīmes uz kurieni iet...kadrs pēc kadra.
apskatījos telefonā un tur miglaini spīdēja 11.okt.2008, plkst.11:11. sajūta bija tāda, ka es esmu aizceļojusi ne tikai savās sajūtās, bet arī realitātē.mana dzīve apstājas uz 11 :D mūžīgais 11.

svētdiena, 2008. gada 12. oktobris

Katie Melua


Ilgi gaidītais Keitijas koncis nu bija sagaidīts. Viss jau ļoti skaisti, viņa man patīk un patiks, tikai gaidījusi biju tādu sirsnīgāku, mājīgāku atmosfēru. Viņai nudien piestāvētu uzstāties mazās, piemīlīgās vietās. Šovinistiskās videoinstalācijas ar klubu dejotājām un dejotājiem arī man īsti negāja klāt. Atsvaidzinoši un savādāk, bet tomēr vislabāk man patika dziesmas, kuras viņa izpildīja viena pie klavierēm. Crawling Up A Hill un My Aphrodisiac Is You ar visu džeza orķestri pacilāja kādus 8cm no zemes :)

Bjork - Who is it

who is it?



+-

silts vakars. pagalms smaržo pēc šokolādes cepumiem. mazā marta marija teica, ka pika šodien ir priecīga.

salasīju kļavas lapas. 5as. tas tad, kad es uz savu flautu apvainojos un atstāju viņu vienu mājās, pārdomāt dzīvi. kad atgriezos, viņa bija pārdomājusi un es kļuvu pacietīgāka. mēs salabām.

klausos Bjorku.

sestdiena, 2008. gada 11. oktobris

blues in the night

11.10.2008.


tavs pacēlums ir tavs kritums.

ko tu man padarīsi, man joprojām dikti patīk, nemainīgi.

kādam tu melo, bet kādam tu savu īsteno sajūtu nespēj kontrolēt. tu neko nedari, bruņas nokrīt pašas. un tu jūti. un tev patīk sajūtas, tu skrien pēc tām.


kas ir labāk - ja ar mani rotaļājas, vai, ja rotaļājos es?

piektdiena, 2008. gada 10. oktobris

spoks

es zinu, tas ir nepareizi. tu ķer mani kā spoku un tu nepazīsti mani.
un mans sarkasms tev nepatīk, bet es aizraujos.

ceturtdiena, 2008. gada 9. oktobris

vēsums


vēsa istaba. sildos pie ūdenspīpes. sen nebijis vakars tikai priekš manis.

tu tik un tā pieturies pie kaut kā, kas agrāk spēja tevi triekt. rokās migla. vēsa atmiņa un vienaldzība sajūtās.
atver savu sirdi, lai spētu sildīt.

aīda


Šodien JMRMBD (jāzepa mediņa rīgas mūzikas bērnu dārza) 1.grupiņa, entuziasma pilna, bagātinoties mūzikas literatūras daiļumā, klausoties operu `Aīda`, radīja savu LH Aīdu. Liriski-heroisku.

kad mūs pārcels otrajā grupiņā? :)

trešdiena, 2008. gada 8. oktobris

2008.g.7.okt.


cilvēku skaudība ir kaut kas tik dīvains, ko es joprojām nespēju saprast. bet es priecājos, ka viņiem ir ko apskaust :D

šodien daudz izdarīju. es skrienu un neapstājos ar smieklu pilnām pēdām. pa vidu aizciemojos uz mošķa kojām, vārījām makaronus, daudz smējāmies :) kādam te rīgā dzīvei bez manis 6as dienas nebija jēga - dienas kā nedēļas, nedēļas kā mēneši un mēneši kā trešdiena :D

pirmdiena, 2008. gada 6. oktobris

London3

nokaveeju lidmashiinu :D tagad naakas nakshnjot Stansted lidostaa uz zemes, jo manu rezerveeto gulvietu uz solinja jau kaads aiznjeema :D kameer es baaraa iedzeeru viinu, teicu, lai meitene pretii pieskata manu vietu, bet tikliidz vinja pati ieritinaajaas lakataa un uzlika miega brilles, kaads jau ienjeema manu vietu. nerespekteejot manis uzrakstiito RESERVED uz noskribeleetaas Tube Map :))

sestdiena, 2008. gada 4. oktobris

London2


Nopirku flautu :) skan debeshkjiigi. aaaah, jauna, spiidiiga flautinja :)
biju Shekspiira Globe teaatrii, paskatiijos vienu viduslaiku iestudeejumu... te paliek arvien forshaak....

piektdiena, 2008. gada 3. oktobris

London.

man ir sajuuta, ka visi, kas dziivo londonaa, to vien dara kaa maacaas un paarvietojas ar metro. un visi ieksh metro lasa aviizi :) metro stacijaas paiet milziigs laiks, paarbaucieni no vienas vietas uz naakamo. pa shiim 2aam dienaam taa arii neesmu neko jeedziigu redzeejusi, kas buutu it kaa jaaredz tuuristiem :D pirmajaa vakara nomaldiijos pa Sheperd's Bush rajonu, kur gribeeju atrast jauno muuzikju baaru, kur paredzeets bija koncis. 1kaart metro neapstaajaas tieshi tajaa pieturaa, jo tur bija remonts, naacaas iet ar kaajaam. 2kaart, kad nonaacu liidz tam rajonam, pashu baaru nekur neatradu. apkaarteejie arii nezinoshi. beigaas aizbraucu atpakalj uz savu Queensway.
shodien izskraidiiju flautu veikalus, mazaakajaa no tiem beidzot atradu kaut ko prieksh sevis :-) peec tam staigaaju pa Soho rajonu, Picadilli, China Town.. chaina townaa sapirku kjiinieshu saldumus un kaut kaadus inchiigus padzeerienus, tagad viesniicaa taisiishu kjiinas vakaru :)) riit ceru apskatiit modernaas maakslas muzeju un aiziet uz muuziklu. ;)